Terasová prkna

K dokonalé zahradě patří klidné posezení na terase. Zákazníci se v současné době se vrací k přírodním materiálům, zejména dřevěným zahradním prvkům. Při úvaze jaký materiál na dřevěnou terasu použít je třeba vycházet z vlastních podmínek, zejména finančních a očekávaného účelu.

Na trhu se objevují terasy z plastu, které nesou všechny výhody a nevýhody plastových materiálů. My se těmito terasami nezabýváme.

Z přírodních materiálů jsou v nabídce terasy z exotických dřevin jako je bankirai, masaranduba apod. Jsou to vysoce kvalitní dřeviny, vyznačují se tvrdostí a trvanlivostí, čemuž odpovídá i relativně vysoká cena nad 1000,- Kč/m2 bez DPH. I tyto terasy je nutno ošetřovat olejovými napouštěly.

Další dřevinou používanou k výrobě terasových prken je douglaska (Pseudotsuga taxifolia) což je dřevina původem ze severní ameriky. Tato dřevina je známá vysokým podílem pryskyřice, která zvyšuje trvanlivost a z tohoto důvodu je vhodná k výrobě terasových prken. Zároveň je to velice rychle rostoucí dřevina, kdy okolo 40 let dosahuje až čtyřmetrových přírůstů a ve své domovině dorůstá až 100 m výšky. Tato vlastnost však sebou nese i určitá negativa, jako křehkost, hlavně však měkkost, která je dána malou hustotou letokruhů. Cena se pohybuje okolo 600,- Kč/m2 bez DPH.

Sibiřský modřín na dřevěné terasy

Dřevinou, která v v sobě spojuje přijatelnou cenu s vysokou užitnou hodnotou je modřín. Rozeznáváme modřín sibiřšký (Larix sibirica) a modřín evropský (Larix decidua). Z botanického i dřevařského hlediska jsou tyto modříny nerozeznatelné. Na kvalitu dřeva, i teras má vliv zejména nadmořská výška. Modřín je jako douglaska znám vysokým podílem pryskyřice, avšak je vysoce houževnatý, často roste jako soliter. Modřínové řezivo odolává různým škůdcům a plísním. Všechny tyto parametry dělají z modřínového dřeva trvanlivý materiál vhodný na venkovní použití za přijatelnou cenu.

Ošetření venkovních teras se provádí pouze nátěrem olejovými přípravky, s možností pigmentace. Ošetření je pro zabránění šisování nutno jedenkrát ročně obnovovat.

Montáž teras se provádí buď na pevný povrch, jako je beton, dlažba apod., nebo na štěrkové lože. Podloží terasy musí být dobře odvodněno. K pokládce se nečastěji používají podkladní hranoly z téhož materiálu jako je vlastní terasa. K montáži se používají nerezové vruty nebo příchytky. Dřevěná terasa je vhodným povrchem také okolo bazénů.

Kvalitní dřevěná terasa zpříjemní chvíle trávené na zahradě, u bazénu a na dalších místech jako jsou balkony a dětská hřiště. Trvanlivost teras je ovlivněna dřevinou, ošetřením a kvalitou montáže.

Dřeviny vhodné na stavbu terasy

Název dřeviny Latinský název Hustota dřeva kg/m3 Odolnost/ tvrdost Přítomnost tříslovin Orientační cena Kč/m2
Smrk stepilý Picea abies 250 nízká nízká 300,-
Borovice lesní pinus silvestris 320-500 střední střední 350,-
Douglaska tisolistá Pseudotsuga taxif. 300 Nízká-střední střední 600,-
Modřín opadavý Larix decidua 500-700 Střední-vysoká Střední-vysoká 500,-
Modřín sibiřský Larix sibirica 400-850 Střední-vysoká Střední-vysoká 700,-
Massaranduba manilkara bidentata 1100 vysoká vysoká 1200,-

Ceník terasových prken

Terasová prkna ceník obsahuje aktuální ceny terasových prken. Ceny terasových prken jsou uvedeny ve třech kategoriích A, B, C podle objemu realizovaného nákupu. Při dotazech k nabízenému sortimentu terasovek s námi osobně či telefonicky konzultujte v našich prodejnách.

Terasová prkna rýhovaná

Typ Rozměr Cena B [Kč/bm] Cena A [Kč/bm]
Sibiřský modřín AB 27*146 103,- 111-
Sibiřský modřín C 27*146 85,- 91,-
Borovice Douglaska AB27*16477,-93,-
Borovice severská AB 27*146 61,- 66,-

Podkladní hranoly a komponenty

Typ Rozměr Cena B [Kč/bm] Cena A [Kč/bm]
Modřín 40*70 62,- 67,-
Modřín sušený hoblovaný
40*70 78,- 85,-
Vruty do teras nerez 5*50 2,50 3,50

Cena A: Jednorázový odběr
Cena B: Jednorázový nákup nad 10 000 ,-
Cena C: Velkoobchod a paketový odběr

Ceny uvedené v ceníku jsou bez DPH 21% !

 

Ceník terasových prken ke stažení (PDF)

Vysoká kvalita dřeva

Vysoká kvalita dřeva

Certifikát kvality

Certifikát kvality

Dlouholeté zkušenosti

Dlouholeté zkušenosti

Rozsáhlý sortiment

Rozsáhlý sortiment

Zákaznický servis

Zákaznický servis

Vlastní výrobní provoz

Vlastní výrobní provoz

Často kladené otázky

Kvalita dřeva u palubek

Palubky se standardně vyrábějí ve třech jakostních třídách A, B a C.

Jakostní třída dřeva A/B u palubek znamená – dřevo je kvalitní, bez mechanického poškození a bez vypadlých suků.

Jakostní třída dřeva C u palubek označuje – mohou být drobné mechanické poškození dřeva, občasně vypadlé suky, povrchová úprava palubek této jakostní třídy je stejná jako u palubek jakostní třídy A/B.

Palubky vhodné pro dřevěné podbití krovů

Pro dřevěné palubkové podbití krovů je vhodné použít palubky v rozmezí tlouštěk 12,5 mm - 19 mm. Pro běžné dřevěné palubkové podbití krovů v okolí Prahy stačí tloušťka 12,5 mm.

Čím je palubka více namáhána vlivem vody a slunce (návětrná strana) tím je dřevo náchylnější ke kroucení a poškození. Pro podbití krovů v náročných klimatických podmínkách (např. na horách) je vhodné použít palubky o síle dřeva 15 mm až 19 mm.

Použití palubek jakostní třídy C

Obkladové palubky jakostní třídy dřeva C se běžně používají na dřevěné podbití, na dřevěné obložení chat, a obložení méně náročných dřevostaveb. Podlahové palubky C kvality dřeva jsou vhodné do chat, na podlahy půd, patra do bytů a podobně.

Doprava zdarma

DOPRAVA ZDARMA

Při nákupu nad 10.000 Kč bez DPH

Do vzdálenosti 25 km